Kalendár

September
P U S Š P S N
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Aktuality
0/0

ČK a Migranti

SVETOVÝ DEŇ UTEČENCOV

MFČK/ČP Ženeva/ SČK Bratislava 20. 9. 2015

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca vyzýva jednotlivcov, komunity, inštitúcie a úrady pamätať, že migranti sú ľudské bytosti.

Za každou štatistikou je príbeh - matka hľadá bezpečnosť a zabezpečenie pre svoje deti, chlapec sa musel stať mužom a nájsť si prácu, aby podporil jeho chorľavejúcich rodičov, dievča beží od znásilňovania a zneužívania ozbrojenými bojovníkmi, otec hľadá bezpečný a dôstojný život pre svoju rodinu, dieťa, ktoré chce byť schopné hrať sa a ísť do školy. Základné potreby, ktoré sú často považované za samozrejmosť.

Opatrenia na prevenciu nelegálnej migrácie môžu ohroziť bezpečie a životy zraniteľných migrantov. Veľmi obmedzené možnosti ako vstúpiť do krajiny bezpečne a regulárnym spôsobom nútia migrantov prijímať obrovské riziká na svojich cestách, využívať služby prevádzačov a vystavovať sa nebezpečným, nákladným a zdĺhavým spôsobom cestovania. To robí z migrantov ľahký cieľ pre všetky druhy vykorisťovania, a to aj otroctva, pripravuje ich to o dôstojnosť a premieňa ich to na zločincov v očiach verejnosti a úradov.

S migrantmi by sa malo zaobchádzať humánne a spravodlivo. Ich dôstojnosť, ľudské práva, bezpečnosť a kvalitu života je potrebné chrániť, bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú alebo kam idú.

Celé vyhlásenie v angličtine nájdete na stránke MFČK/ČP .

_________________________

OCHRAŇUJME ĽUDSKOSŤ - ZASTAVME ĽAHOSTAJNOSŤ #PROTECTHUMANITY

MFČK/ČP Ženenva, SČK Bratislava 17. 9. 2015

Keďže tisíce prisťahovalcov prispôsobujú svoj pohyb v závislosti od uzatvárania hraníc, Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca(MFČK/ČP) vyzýva k rýchlej akcii, aby sa zraniteľní migranti dostali bezpečne do cieľových destinácií a bolo s nimi zachádzané s ľudskou dôstojnosťou.

Medzinárodná federácia 17. 9. 2015 spustila globálnu kampaň, v ktorej vyzýva jednotlivcov, spoločenstvá, vlády, svetových lídrov, urobiť všetko pre podporu zraniteľných migrujúcich ľudí. Kampaň - "Ochraňujme ľudskosť – zastavme ľahostajnosť" – sa snaží podporiť solidaritu a empatiu voči týmto zraniteľným ľuďom v krajinách ich pôvodu, ako aj v tranzitných a cieľových krajinách a vyzýva k ich ochrane.

MFČK/ČP pozýva priaznivcov kampane pridať sa a podpísať online petíciu nawww.ifrc.org/protecthumanity vyzývajúcu k humánnemu zaobchádzaniu so zraniteľnými ľuďmi, ktorí sú na cestách.

Petícia bude predložená účastníkom 32. Medzinárodnej konferencie Červeného kríža a Červeného polmesiaca v Ženeve v decembri tohto roka.

V ostatných týždňoch dobrovoľníci a zamestnanci Červeného kríža v Taliansku, Grécku, Srbsku, Macedónsku, Maďarsku, Rakúsku a Nemecku zasahovali na svojom území v zmysle humanitárneho poslania ČK a poskytli podporu desiatkam tisícom zraniteľných migrantov, za všetkých okolností zachovávajúc ľudskú dôstojnosť týchto zraniteľných ľudí.

Mnoho faktov o migrácii a pôsobení Medzinárodnej federácie a jednotlivých národných spoločností nájdete na stránke http://ifrc-media.org/interactive/protect-humanity/

_______________________

VYHLÁSENIE K SITUÁCII S PRÍLIVOM MIGRANTOV DO EU A SR

SČK Bratislava, 7. 9. 2015

Slovenský Červený kríž pozorne sleduje vývoj situácie s prílivom utečencov a migrantov na naše územie a do EÚ. Sme v kontakte s Migračným úradom MV SR a inými zainteresovanými rezortmi.

V prípade veľkého prílivu utečencov na územie SR bude Slovenský Červený kríž plniť úlohy pomocného a doplňujúceho charakteru v spolupráci s Migračným úradom MV SR a operatívne sa podieľať na riešení konkrétnej situácie. Potrebnú pomoc poskytneme podľa našich kapacít a možností, no vždy budeme postupovať v súlade s našimi základnými princípmi, najmä v zmysle ľudskosti, neutrality a nestrannosti.